Rusça web sitesi için tıklayın..

CEZA AVUKATI


Ceza Hukuku, Ceza Avukatı ve Ceza Davaları

Ceza Hukuku Nedir?

Ceza kanunları ile suç sayılan insan davranışları ve davranışların yaşınmasında durumunda uygulanacak ceza hükümlerinin düzenleyen hukuk kurallarına ceza hukuku adı verilir. Ceza hukuku karşısında hangi eylemlerin suç teşkil ettiğini, hangi eylemlerin suç kapsamında değerlendirildiği birbirinden ayrılan tarafları, maddi ve manevi unsurları, ceza tayini şekli, suçu ortadan kaldıran sebepler ve uygulanması gereken ilkeler araştırılıp normlara düzenlenmiştir.

Ceza kanunu ile birlikte mağdurların korunması amaçlanırken suçu işleyen kişi ile etkilenen kişi arasında uzlaştırma yoluna gidilir. Bu sayede toplumsal barışın sağlanması hedeflenir. Şu da bir gerçek ki değişen toplumsal yapı ile birlikte kişiler kendini bir anda suçun içerisinde bulabilir. Vergi kanunları, trafik kazaları yüzünden ceza suçu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ceza Hukuku Avukatı ve Önemi

Ceza hukuku kendi içerisinde detaylar ile hukukun en karmaşık alanlarından birisi. Hakkınızda başlatılan herhangi bir devam eden ceza kovuşturması söz konusu ise bu nedenle bir ceza avukatı ile görüşmeniz sizin yararınıza olabilir. Ek olarak ceza kanunlarına göre bir kişi yaptığı eylemin suç olduğunu bilmediğini iddia edemez. Bu durumda mağdur dahi olsanız durum değişmeyecektir.

İstenmeyen sonuçlar karşısında özgürlüğünüzü kaybetmemek için ise dava dosyasını ceza avukatı ile takip etmeniz de sizin için en doğru tercih olabilir ve haklarınızı en iyi şekilde kurtarabilirsiniz. Ek olarak mahkemeden alabileceğiniz olumsuz bir kararı ceza avukatı dosya takibi sayesinde temyiz gibi bir diğer yollarla hakkınızı arayabilirsiniz.

Ceza davaları kişilerin hak ve özgürlüklerine direkt etki edebilecek davalar olduğu için oldukça büyük bir özen gösterilmesi gerekir. Ankara ceza avukatı konusunda ise Mercantaş Hukuk Bürosu ceza hukuku konusundaki uzman avukat kadrosu ile etkin ve başarılı bir hizmet sunuyor. Siz de ceza hukuku konusunda sorularınızı Mercantaş Ankara Hukuk Bürosunun alanında tecrübeli avukatlarına iletebilirsiniz.