Rusça web sitesi için tıklayın..

GAYRİMENKUL HUKUKU


Gayrimenkul Hukuku, Gayrimenkul Avukatı

Gayrimenkul (Taşınmaz) Hukuku

Gayrimenkul kelime anlamıyla taşınmaz anlamına gelmekte olup, genel olarak taşınır ve taşınmaz eşya ayrımına gidilmiştir. Gayrimenkul ev, arsa, bina gibi taşınması mümkün olmayan eşyaların tümü için kullanılan genel isimdir.  Gayrimenkul Hukuku çok geniş bir alan olup yirmi beşe yakın kanunda düzenleme bulmasının yanı sıra gayrimenkule ilişkin olarak yönetmelikler de düzenlenmiştir.

Gayrimenkul Davaları

Gayrimenkul hukukuna ilişkin olarak görülen davalar çeşitlilik göstermekle birlikte uygulamada yoğunluklu olarak ;

*İzale-i Şuyu – Ortaklığın Giderilmesi Davaları,

*Tapu İptali ve Tescil Davaları,

*Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmelerinden Kaynaklı Davalar,

*Kamulaştırma Davaları,

*Müdahalenin Men'i Davaları,

*Ecrimisil Davaları İle karşılaşmaktayız.

Bu davaların yanı sıra gayrimenkullerin alım satımına ilişkin olarak  danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra farklı türde davalarda mevcuttur. Mercantaş Hukuk Bürosu, uzman Ankara gayrimenkul avukatı kadrosu ile hizmet vermektedir.

Gayrimenkul Avukatı

Avukatlık mesleğinde okul döneminde tıp fakülteleri gibi bir ihtisaslaşma söz konusu olmayıp, hukuk fakültesinden mezun olan ve avukatlık mesleğini ifa eden herkes hukukun bütün alanlarında görev almaktadır. Fakat iş tecrübesine veya bireysel yatkınlığına bağlı olarak herhangi bir hukuk alanında çalışmasını devam ettirme avukatın tercihidir. Bu nedenle en iyi gayrimenkul avukatı olarak tabir edebileceğimiz avukat, gayrimenkul hukukuna hakim olan ve bu alanda çalışmalar yürütmekte olan avukattır.

Gayrimenkul hukukuna ilişkin yaşanan ihtilaflar çeşitlilik göstermektedir.  Bahsettiğimiz gibi gayrimenkul hukukunun kapsadığı alan geniş olup, hak kaybı yaşama olasılığı yüksektir. Bu nedenle kendini bu alanda yetiştirmiş, gayrimenkul hukukuyla ilgilenmekte olan gayrimenkul avukatlarından yardım alınmalıdır.

Gayrimenkul hukuku ile ilgili tüm sorularınızı avukata soru sor kısmında Mercantaş Hukuk Bürosunun uzman avukata kadrosuna iletebilirsiniz. Ankara gayrimenkul avukatı konusunda ise destek alabilirsiniz.