Rusça web sitesi için tıklayın..

İHBAR TAZMİNATI


İhbar Tazminatı, İhbar Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatından farklı olarak hesaplanan ihbar tazminatı da belirsiz süreli iş sözleşmeleri söz konusu olduğunda ortaya çıkmaktadır. Haksız fesihlerde işveren ve işçi tarafından hak kazanılması söz konusu olabilir. İşçinin iş yerinde fiilen çalışmış olması bu tazminatı almak için yeterlidir.

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi haklar, işçinin kanunlara uygun biçimde çalışması durumunda kazanılmaktadır. İspat edilemeyen ve iş konusunda çalıştığı süreci kanıtlaması mümkün olmayan işçilerin bu tazminatları alma hakları da ortadan kalkacaktır.

İhbar Tazminatı Nedir?

Yazılı bir sözleşme olmasa dahi, ihbar tazminatı almanın mümkün olduğu unutulmamalıdır. İhbar tazminatı hesaplama çalışanın maaşı ve çalışma süresi hesaba katılarak yapılır. 10 yıllık bir zaman aşımı söz konusudur. Eğer haksız yere feshedilmesi söz konusuysa işçi ihbar tazminatı hakkı kazanacağı gibi, işveren de tazminat kazanabilir.

İhbar Tazminatı Hesaplama İşlemleri

İhbar tazminatı hesaplama konusuna gelecek olursak, işçinin hizmet süresi dikkate alınarak hesaplamalar yapılır. Brüt ücret üzerinden damga vergisi ve gelir vergisi kesintileri yapılarak hesaplanan meblağ, 8 haftalık brüt ücret kadar ödenmektedir. İhbar tazminatı nasıl hesaplanır konusunda aklınıza sorular takıldıysa uzman iş hukuku avukatı kadromuza danışabilirsiniz.

İhbar Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?

İhbar tazminatı şartları birçok işçinin istifa etmesiyle ortadan kalkar. Yani işi kendi isteğiyle bırakan işçi, istifa dilekçesini yazılı olarak sunduğunda ihbar tazminatı alma hakkını da kaybeder. İşverene işi bırakmadan bildirim yapması gereken işçi, eğer İş Kanuna uygun olmayan şekilde çalışıyorsa yasal olarak herhangi bir bildirim zorunluluğu da yoktur. İşverenden izin almadan arka arkaya 2 gün işe devam edilmemesi durumunda işçinin akdi ihbarsız olarak da fesih edilebilir.

İhbar Tazminatı Nasıl Alınır?

İhbar tazminatı alma ve ihbar süresi hesaplama konusunda resmi ve kayıtlı çalışan her işçi bu hakka sahiptir. İhbar tazminatı konusunda kurumsal firmalar sorun çıkarmazlar ve işçiyle uzlaşarak ödemeyi yapar.

Tazminat konusunda kanuni haklarınızı arıyorsanız, bir tazminat avukatı ile davayı yürütebilirsiniz.. Bu şekilde ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı haklarınıza sahip çıkabilirsiniz. İhbar tazminatı konusunda uzman bir tazminat avukatı sizin için iş sözleşmesi dahilindeki tüm hesaplamaları yaparak işverene karşı sorumluluklarınız ve haklarınız konusunda sizi uyarır.