Rusça web sitesi için tıklayın..

KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİ


Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi

Kentsel dönüşüm öncesinde ve sonrasında popülaritesini koruyan kat karşılığı inşaat sözleşmesi yasal olarak sonuca bağlayıcılık açısından önemli bir sözleşme türüdür. Arsa değeri yüksek olan yerlerde tercih edilen arsaların müteahhitler ve inşaat firmaları tarafından değerlendirilen, arsa paydaşlarına kat karşılığı daire yapması uzun yıllardır tercih edilen bir konu olmuştur. Arsa sahibi ve uygulayıcı arasında imzalanan bu sözleşme dahilinde mülk sahibi bir bedel ödemez. İnşaat firması da bunun karşılığında birkaç kat daire sahibi olur ve bunları satarak kar elde eder.

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öncelikle şunun ayırt edilmesi gerekecektir. İnşaat firması, belirli bir bedel ödeyerek mal sahibine inşaat yapar. Müteahhit ise beden talep etmez ama bir nevi arsaya ortak olur. Yani bu kat karşılığı arsa olayıdır. Bir diğer ise, bedeli ödenen bir eseri yaptırmaktır. Bu da inşaat sonrası elde edilecek mülkün durumu, süre, ödenmesi gereken bedel ödeme konularını netleştirmektedir.

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi hazırlarken belli bir şekli yoktur diyemeyiz. Çünkü sözleşmelerde taşınmaz satış haddinden kat karşılığı daireler, bunun için hisse sahibi olan ortaklar da sözleşmeye dahil edilmelidir. Tarafların kendi aralarında imzaladıkları kağıtlar sözleşme yerine geçmez. Bu yüzden noter huzurunda düzenlenmesi gerekmektedir. Arsa ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi resmi nitelik kazanması açısından noter huzurunda yapılmalıdır.

Arsa Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi de arsa karşılığı inşaat sözleşmesi gibi yasal hale gelen sözleşmelerle yapılmaktadır. Bu sözleşmelerde inşaatın biteceği tarih, vaat edilen sonuç ve süre de yer almaktadır. Bu yüzden arsa karşılığı sözleşmelerde önemli olan yasal olarak oluşturulmasıdır.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ve arsa karşılığı inşaat sözleşmesi konularında gayrimenkul avukatı ile çalışarak haklarınızı koruyabilirsiniz. Sözleşmeyi avukatınıza hazırlatarak daha güvenli bir protokol hazırlanmasını sağlayabilir, size sunulan teklifi ifade edecek olan avukatınızdan teklifin detaylarını öğrenebilirsiniz. Bazı hususlar kanun boşluğu nedeniyle haksız sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden sürecin yasal olarak takip edilmesi oldukça önemlidir.