Rusça web sitesi için tıklayın..

SİGORTA HUKUKU


Sigorta Hukuku, Sigorta Avukatı

Sigorta, genel anlamıyla kişilerin karşılaşacakları zararı ya da meydana gelecek olayların ekonomik sonuçlarını belli bir bedel karşılığında kendilerini korumak amacıyla devrettiği anlaşmadır.

Genel anlamıyla sigorta doğabilecek olan ya da karşılaşma ihtimali bulunan olumsuzluklar karşı kendini koruma yöntemidir. Sigorta Hukuku genel olarak Türk Ticaret Kanunun içinde incelenmekte olup sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki ihtilaflar ve düzenlemeleri içermektedir.

Sigorta Kanunu

6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun Sigorta Hukuku alt başlığında incelenmektedir. İlgili Kanunun 1401 ve 1535 maddeleri arasında düzenlenmektedir. Bu kanunun dışında özel olarak düzenlenmiş olan Sigortacılık Kanunu ve yönetmelikler bulunmaktadır.

Sigorta Avukatı

Avukatlık mesleğinde okul döneminde tıp fakülteleri gibi bir ihtisaslaşma söz konusu olmayıp, hukuk fakültesinden mezun olan ve avukatlık mesleğini ifa eden herkes hukukun bütün alanlarında görev almaktadır. Fakat iş tecrübesine veya bireysel yatkınlığına bağlı olarak herhangi bir hukuk alanında çalışmasını devam ettirme avukatın tercihidir. Bu nedenle sigorta avukatı olarak tabir edebileceğimiz avukat, sigorta hukukuna hakim olan ve bu alanda çalışmalar yürütmekte olan avukattır. Uzman bir sigorta avukatı ile davalarınızda temsil edilmek önerilir.

Sigorta Davaları

Sigorta davaları çeşitlilik göstermekle birlikte uygulamada genel olarak karşımıza çıkan birkaç dava şu şekildedir;

Doğal afetler (sel, deprem ) veya yangın vs. nedeniyle uğranılan zarar sebebiyle tazminat davaları

Sigorta sözleşmesinden kaynaklı olarak açılacak davalar (fesih, sözleşme eksiklikleri vs),

Trafik kazalarına ilişkin tazminat davaları,

Sağlık ve hayat sigortalarına ilişkin yaşanan uyuşmazlıklar nedeniyle açılacak davalar

Tüm hukuk davalarında olduğu gibi sigorta davalarında da uzman ankara avukat kadrosuyla hizmet veren Mercantaş Hukuk Bürosu ile avukata soru sor linkine tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.