Rusça web sitesi için tıklayın..

TÜKETİCİ HUKUKU


Tüketici Hukuku, Tüketici Avukatı

İlk olarak 19.yy'da ortaya çıkan Tüketici Hukuku ülkemizde 1995 yılında "Tüketicinin Korunmasına Dair Kanun" şeklinde ortaya çıkmıştır.

Tüketici ve rekabetin korunması konusunda, rekabet ne kadar korunuyorsa tüketici de o kadar korunmalı anlayışı dikkat çekmektedir. Tüketici Hukukunun genel özellikleri;

Sözleşme özgürlüğü,

Tüketici lehine yorum,

Hukuk kurallarının yorumu ve sözleşmelerin yorumu şeklinde, ilgili kanunlara dayanılarak yapılmaktadır.

Anayasa, TCK, TKHK, BK, TTK, RKHK ve Umumu Hıfzıssıhha Kanunundan kaynak alan Tüketici Hukuku, tüketici hakları konusunda tüketicinin savunulmasıdır.

Tüketici Hakları Nelerdir?

Herhangi bir ayıplı malın iade edilerek tüketicinin mağduriyetinin giderilmesiyle başlayan tüketici hakları süreci, son yıllarda cayma hakkının da getirilmesi ile tüketicinin lehine gelişmiştir. Tüketici haklarını merak edenler için,

Ürüne ödenen ücretin iadesi,

Alınan ürünün değiştirilmesi,

Ücretsiz tamir talebi,

Ayıplı maldan kaynaklanan zararın giderilmesi için tüketici hakkınızın olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Tüketici hakları, Tüketici Hakem Heyeti ile (kaymakamlıklardan) savunulabilir. Başvurular için ilk aşama, kaymakamlıklardaki hakem heyetleridir.

Ancak belirli bir üst limitin üzerindeki uzlaşmazlıklar söz konusu olduğunda ya da Tüketici Hakem Heyeti kararlarına karşı yapılan itirazlarda, Tüketici Mahkemelerinde dava açılarak, tüketicinin hakkını yasalara uygun biçimde aranmaktadır.

Tüketici Mahkemesi ve Görevleri

Tüketici Mahkemesi, Tüketici Hakem Heyeti'nin limitini aşan meblağlarda dava açılarak genelde bilirkişi incelemesiyle karar verilir. Tüketici hakları mahkemesi görevi, tüketicinin mağduriyetini ispatlamak, söz konusu ayıplı mal ve hizmetin tespit edilmesini sağlayarak, tüketicinin uğradığı maddi ve manevi zararı tespit etmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Süreci

Tüketici hakem heyetlerine belirli bir limitin altında başvurmak istediğinizde Kaymakamlıklara bağlı bulunan bu heyetler sorununuzu çözecektir. Ancak başvuru süreci her ürün ve hizmet için farklıdır. 30 günden 365 güne kadar, firmaların tüketici hakkını koruyucu satış sözleşmeleri geçerli olmaktadır. Satış sözleşmesi yoksa, sözlü sözleşmeler geçerlidir. Mesafeli satışlarda 14 gün, herhangi bir gerekçe göstermeden ürünün iadesi talep edilebilir.

Tüketici Hukuku Avukatı ve Görevleri

Tüketici Hakem Heyeti sorununuzu çözemiyorsa, bu durumda tüketici mahkemesine başvuru yapılması gerekir. Elbette ki bu süreç bilgi gerektirdiğinden, Tüketici Hukuku avukatı tüketici hakları konusunda başvurularınızı usulüne uygun yapacak ve hakkınızı savunmak için yasalar çerçevesinde başarılı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Tüketici hukuku hakkındaki tüm sorularınızı ise Mercantaş Hukuku Bürosunun uzman ankara avukat kadrosuna iletebilirsiniz.