Rusça web sitesi için tıklayın..

VERGİ HUKUKU


Vergi Hukuku, Vergi Avukatı

Vergi Nedir?

Günümüzde hemen hemen her alanda karşımıza çıkan vergi hukuku toplumun ekonomik ve sosyal dengesini koruyan bir unsurdur.

Vergi, kamu harcamalarını karşılamak amacı ile devletin egemenlik gücüne dayanarak fertlerden karşılıksız olarak aldığı paralardır.

Vergi Hukuku Nedir?

Eğer vergi hukuku nedir diye merak ediyorsanız; vergi ve vergi benzeri gelirleri düzenleyen hukuk kurallarının bütününe vergi hukuku denmektedir.

Vergi Usul Hukuku Nedir?

Verginin nasıl alınacağı ya da kimlerden alınacağı ile ilgili ve vergi alınırken uygulanacak prosedürler ile ilgili hükümlere yer veren vergi hukuku dalı vergi usul kanunu olarak karşımıza çıkmaktadır. vergi usul kanunu nedir neleri kapsar diye merak ediyorsanız; vergi usul kanunda adı geçen tüm konu ve hükümlerde vergi usul kanunu uygulama alanı bulmaktadır.

Vergi Kaçakçılığı Nedir?

Vergi Usul Kanunu'nun 359. Maddede düzenlenen vergi kaçakçılık suç ve cezaları, bu maddede belirtilen hükümlere göre suç işleyen kişilere yine bu hüküm uyarınca ceza verilmesini düzenlemektedir. Vergi kaçakçılığı ciddi bir suçtur; bu suçun cezası da yine ağırdır.

Özel Usulsüzlük Cezaları Nedir?

Özel usulsüzlük cezaları Vergi Usul Hukuku'nda düzenlenmiştir ve kanun hükmünde belirtilen hususlarda mükelleflere kesilen cezalar hakkında hükümler içermektedir. VUK 353. Madde uyarınca özel usulsüzlük cezaları mükellefin fiş, fatura veya diğer düzenlemesi gerekip de düzenlememiş, almaması veya düzenlememesi halinde mükellefe kesilen cezalardır.

Vergi Cezaları Nelerdir?

Eğer vergi cezaları nelerdir diye merak ediyorsanız; vergi cezası vergide usulsüzlük yapıldığı durumlarda, mükellefin ya da sorumlunun vergilendirme ile ilgili ödevlerini eksik yerine getirmesi ya da zamanında yerine getirmemesi gibi durumlarda mükellefe kesilen cezalardır. İki kat kesilen cezalar 1 derece usulsüzlük olarak adlandırılırken; tek kat olarak kesilen cezalar 2. Derece usulsüzlük cezalarıdır. Bunun sonucunda vergi davaları açılır.

Vergi Davası Çeşitleri

Vergi hukuku kapsamında değerlendiren vergi türleri şunlardır;

-Katma değer vergisi

-Kurumlar vergisi

-Gelir vergisi

-Damga vergisi

-Özel tüketim vergisi

-Emlak vergisi

-Motorlu taşıtlar vergisi

Bütün bu konulara ilişkin anlaşmazlıklar ise 2576 sayılı kanun ile düzenlenen vergi hukuku mahkemesi kapsamında görülür.

Vergi Hukuku Avukatına Başvurmalı mıyım?

Vergi davalarında, vergi hukuku avukatı tutma zorunluluğu olmasa da karmaşık kanunlar içerisinde haksız bir durum yaşamamak adına bir vergi avukatı ile çalışmanızda fayda var. Mercantaş Hukuk Bürosu uzman Ankara vergi avukatı kadrosu ile müvekkilleri için en iyi hizmeti vermeye hedefliyor. Siz de vergi hukuku hakkındaki tüm sorularını avukata sor kısmında iletebilirsiniz.