Rusça web sitesi için tıklayın..

VATANDAŞLIK VE YABANCILAR HUKUKU


Yabancılar Hukuku, Türk Vatandaşlığına Geçiş

Vatandaşlık ve Yabancılar Hukuku Nedir

Yabancılar hukuku, ülkede yaşayan yabancıların o ülkede haklarını ve özgürlüklerini düzenleyen maddi hukuk kurallarında oluşur. Vatandaşlık ve yabancılar hukuku özellikle göçmenler ve işgücü olarak başka bir ülkeden gelmiş kişilerin faydalanabilecekleri ve faydanalanamayacakları haklar konusunda oldukça büyük bir önem teşkil eder.

Özellikle vatandaşlık başvurusu gibi konular vatandaşlık ve yabancılar hukukun ilgiendiği en önemli konulardan biri olarak öne çıkar. Ülkemizde yaşayan yabancıların da sıklıkla sorduğu "yabancıların Türk vatandaşlığına geçme şartları" sorusunun cevabı vatandaşlık hukuku kanunu çerçevesinde cevaplanır.

Vatandaşlık ve yabancılar hukuku kanunları ise 5718 sayılı Milletlerarası özel hukuk ve usul hukuku ile belirlenerek davalar bu kapsamlar içerisinde açılır

Vatandaşlık ve Yabancılar Hukuku ile Edinebilecek Hakları

Vatandaşlık ve yabancılar hukukunun belirlediği sınırlar içerisinde yabancıların elde edebileceği haklar;

-Seyahat etme hakkı ve ikamet özgürlüğü

-Sözleşme yapabilme hakkı

-Basın özgürlüğü

-Çalışma izni

-Miras Hakkı

-Kişi Dokunulmazlığı

-Gayrimenkul edinme hakkı

-Eğitim hakkı

-Sosyal güvenlik hakları

-Şirketlere ortak olabilme hakları

-Sağlık hizmetlerinden yararlanma

-Vatandaşlık başvurusu

Yabancılar bu gibi hakları dava sonuçlarına göre elde edebilirler. Mercantaş Hukuk Bürosu ise bu alanda profesyonelleşmiş ankara avukat kadrosu ile yabancılara danışmanlık hizmeti sunuyor. Yabancıların yaşadığı hukuki anlaşmazlıklar ve sorunların çözümü için vatandaşlık ve yabancılar hukuku avukatı ile çalışmalarına imkan sağlıyor. Siz de vatandaşlık ve yabancılık hukukuna yönelik tüm sorularınızı avukata sor kısmında alanında uzman avukatlarımıza iletebilirsiniz.